kontakt

Szanowni Państwo zapraszamy do biura HAPPYHOLiDAYTRAVEL DUO.
Organizujemy podróże oraz wyjazdy turystyczne osobom indywidualnym i grupom.
Zarezerwujemy i dostarczymy bilety lotnicze i kolejowe do wskazanego miejsca,
znajdziemy przyjazny hotel, ubezpieczymy na czas podróży. Odwiedź nas, wrócisz!

» więcej o HAPPYHOLiDAYTRAVEL DUO

Konsultanci on-line:


Małgorzata:
Małgorzata
Joanna:
Joanna
Justyna:
Justyna

My na facebooku:


HAPPYHOLiDAYTRAVEL malwa DUO laureatem platynowej malwy 2007 w kategorii biura podróży w ogólnopol-
skim rankingu konsumentów

» dowiedz
się więcej

W naszym biurze możesz dokonać płatności kartami:
 
Visa Visa Electron American Express Mastercard Maestro Diner Club International

Zaprzyjaźnione
linie lotnicze:

www.lot.pl
www.lufthansa.com
www.klm.com
www.airfrance.com
www.swiss.com
www.flysas.com
www.austrian.com

Nasi partnerzy:

2011-04-16 11:54:07

Eilat, jak już wspominaliśmy, położony jest na południowym krańcu Izraela, na północnym skraju Morza Czerwonego, gdzie została wyrzeźbiona niezwykła zatoka obfitująca w rafy koralowe. Tutaj witają nas soczyste kolory pięknych dolin otoczonych górami. Eilat jest kurortem całorocznym, bo piękna pogoda jest tutaj przez 359 dni w roku. Na ciągnących się kilometrami plażach znajdziemy mnóstwo barów, pubów i innych atrakcji, m.in. możliwość uprawiania jazdy na nartach wodnych, paralotniarstwa, windsurfingu, kajakarstwa. 

Każdy z turystów może zobaczyć przepiękne rafy koralowe i niezliczone gatunki ryb, nurkując lub płynąc statkiem ze szklanym dnem, a także odwiedzając Podwodne Obserwatorium. 

Jedną z wielu proponowanych atrakcji jest rejs luksusowym statkiem „Jules Verne”. W Eilacie można zobaczyć delfiny, a nawet je karmić w kompleksie „Dolphin Ref ”. Eilat to nie tylko atrakcje wodne. Jak pisaliśmy - to również raj dla ornitologów, ponieważ biegną tędy trasy wędrówek ptaków z Afryki do Europy, a specjalna ścieżka pozwala oglądać różne gatunki ptaków. Można też wypożyczyć rower i odwiedzić farmę strusi. Turyści z całego świata cieszą się samym miastem, które jest głównym centrum zakupów i strefą wolnocłową, ciepłym przez cały rok morzem i górzystą pustynią. Największą atrakcją jest wszechobecne morze, którego w każdym zakątku czuje się magnetyczne przyciąganie.

210 komentarzy
2011-04-12 12:44:02

Opuszczając Morze Martwe pozostaje ostatni punkt, najdalej wysunięte na południe miasto Izraela, jakim jest Eilat. To miasto leżące na krańcu łącznika między Afryką a Euroazją. To raj dla miłośników ptaków, ponieważ miliony ptaków przelatują tędy każdej wiosny. Można zaobserwować gatunki śpiewające, wodne oraz drapieżne, gdyż wszystkie upodobały sobie te równiny na przystanek w podróży. Na potrzeby obserwacji powstało Międzynarodowe Centrum Obserwacji Ptaków (na wschód od Eilatu) z licznymi punktami obserwacyjnymi i szlakami turystycznymi. 

Zanim dotrzemy do celu, w okolicach Eilatu warto zatrzymać się w Parku Narodowym Timna ze wspaniałymi, kolorowymi formacjami skalnymi w najróżniejszych kształtach. Znajdują się tam również najstarsze kopalnie miedzi i manganu (Kopalnie Króla Salomona) i sztuczne jezioro. 

Około 10 kilometrów wcześniej znajduje się jeszcze Park Narodowy Yotvata Hai-Bar, którego powierzchnia to ok. 3200 hektarów. W bardzo malowniczej dolinie żyje około 400 gatunków roślin i zwierząt, w tym bardzo rzadkie drzewa chrzanowe. Do zwierząt tam żyjących należą m.in. gazele, wilki, lisy afgańskie, pantery, dzikie koty, pasiaste hieny, koziorożce oraz sępy nubijskie. Turyści najczęściej podróżują po parku samochodami.

0 komentarzy
2011-04-08 10:03:54

Morze Martwe, czyli kolejny cel podróży do Izraela...  

 

Wiele słyszy się na temat kojących właściwości klimatu, słońca, wody, błota, kosmetyków, ale fakt jest taki, że to wszystko prawda.  

 

W zasadzie wyjazd nad Morze Martwe polecany jest szczególnie osobom mającym różnorakie problemy, ponieważ hotele i ośrodki SPA oferują zarówno zabiegi lecznicze, jak i wellness, które pomagają w chorobach reumatologicznych, dermatologicznych (głównie łuszczycy), układu nerwowego, alergiach. Dobroczynne minerały zawarte w wodach Morza Martwego, a wśród nich brom i magnez, odprężą system nerwowy, zrelaksują, ujędrnią i wygładzą skórę. Niespotykane nigdzie wcześniej uczucie da kąpiel w Morzu Martwym. Tu pływa się bez pływania. Woda unosi niby miękki materac.  

Ein Bokek to główna miejscowość uzdrowiskowo–wypoczynkowa, położona w najniższym miejscu na kuli ziemskiej (400 m poniżej poziomu morza), jeden z najbardziej fascynujących rejonów świata, z najbogatszym w sole (stężenie 28%) i minerały akwenem naszego globu, a zarazem wielkie naturalne uzdrowisko.

0 komentarzy
2011-04-05 10:31:13

Zanim dotrzemy nad Morze Martwe warto odwiedzić pustynię Negev – która zajmuje blisko połowę powierzchni Izraela. Stolica regionu jest przemysłowe i uniwersyteckie miasto Beer Szewa. Legenda głosi, że przed wiekami osiadł tu Abraham. Ruiny biblijnej Beer Szewy leżą około 10 km na płn. wschód od miasta. Beer Szewa nazywana też bywa stolicą Beduinów, a w każdy czwartek odbywa się tam targ beduiński. We wschodniej części Negev, w parku narodowym Mamshir znajduje się "ranczo" wielbłądów. Warto też odwiedzić Awdat- miasto wzniesione w II wieku p.n.e. przez Nabatejczyków na szlaku karawan wiodącym z Półwyspu Arabskiego nad Morze Śródziemne. Dziś w Awdacie można oglądać okazałe ruiny twierdzy, klasztoru i dwóch kościołów.  

Ruiny Qumran znajdują się w niewielkiej odległości od Morza Martwego. Manuskrypty znad Morza Martwego - zbiór dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znalezionych w latach 1947-1956 w 11 grotach niedaleko ruin Qumran. Wśród przeszło 200 manuskryptów biblijnych znalezionych w Qumran zidentyfikowano fragmenty każdej księgi Biblii hebrajskiej z wyjątkiem Księgi Estery.

0 komentarzy
2011-04-01 10:31:50

Kontynuując zwiedzanie Izraela a opuszczając Jerozolimę, kierujemy się na południe w stronę Morza Martwego. Dłuższy obowiązkowy przystanek to Masada. To nazwa starożytnej twierdzy żydowskiej, która leży na szczycie płaskowyżu, we wschodniej części Pustyni Judejskiej. Dostęp do twierdzy był trudny, ponieważ bronią jej strome kilkusetmetrowe zbocza. Obecnie można na szczyt Masady wejść pieszo lub wjechać kolejką linową. Początki twierdzy sięgają czasów dynastii hasmonejskiej. W 40 p.n.e. w Masadzie schronił się Herod uciekając przed Partami. Według relacji Józefa Flawiusza, Herod, od 37 p.n.e. król Judei, w latach 37-31 p.n.e., wzmocnił obronność Masady. Wzniósł mury i wieże obronne, zbudował zbiorniki na wodę i magazyny na zapasy, przec co mogła wytrzymać długie oblężenie. Od 6 r. Masada służyła jako rzymska strażnica graniczna. W roku 66 n.e. Masadę zajęli zeloci. W roku 73 n.e. stała się jednym z trzech ostatnich punktów oporu przeciwko Rzymianom. Oblężeniem twierdzy dowodził Flawiusz Silwa. Brało w nim udział 5 tys. żołnierzy rzymskich oraz 9 tys. niewolników i jeńców. Po zdobyciu Masady przez jakiś czas znajdował się w niej rzymski posterunek. Potem przebywali w niej bizantyjscy mnisi Zostali wyniszczeni przez najazd perski lub arabski. Od VII w. Masada nie była zasiedlona.

1 komentarz
2011-03-29 11:07:57

Może kilka słów o jednym z najstarszych symboli religii żydowskiej, który znajduje się właśnie w Jerozolimie. Menora, bo o niej mowa, to siedmioramienny świecznik używany w Świątyni Jerozolimskiej. Symbolizować ma gorejący krzew, który Mojżesz zobaczył na Synaju. Kapłani wymieniali knoty, dolewali świeżej oliwy i zapalali ją codziennie o poranku. Księga Wyjścia zawiera bardzo szczegółowy opis Menory: "Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Z tej samej bryły wykujesz świecznik wraz z jego podstawą i jego trzonem; jego kielichy, pąki i kwiaty będą z jednej bryły. Sześć ramion będzie wychodzić od jego boków; trzy ramiona świecznika z jednego boku i trzy ramiona świecznika z drugiego boku. Trzy kielichy w kształcie kwiatów migdałowca - pąk i kwiat - będą na jednym ramieniu, i trzy kielichy w kształcie kwiatów migdałowca - pąk i kwiat - na drugim ramieniu. Tak będzie na sześciu ramionach odchodzących od świecznika. Na świeczniku zaś będą cztery kielichy w kształcie kwiatów migdałowca - pąk i kwiat" (Wj 25, 31-34). 

Wielu było mędrców i wiele poglądów, nawet bardzo odrębnych, ale jak mówi tradycja - każde ramię symbolizuje jeden z dni tygodnia, a ostatni dzień, czyli szabat, odpowiada środkowemu świecznikowi.

37759 komentarzy
2011-03-25 10:34:53

Chyba wspomnieliśmy o większości wartych zobaczenia punktów w Jerozolimie.  

Można jeszcze wspomnieć o kościołach położonych u stóp Góry Oliwnej np. Kościół Marii Magdaleny, Dominus Flevit, Pater Noster. czy bardzo popularnych grobowcach np. Św. Jakuba czy Zachariasza. 

Ale Jerozolima to nie tylko miejsca związane z kultem religijnym, to nie tylko muzea... Tutaj na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Może będziemy się powtarzać, ale Jerozolima to idealne miejsce dla osób lubiących spacerować. Wszędzie można dotrzeć pieszo. Jest tam mnóstwo urokliwych uliczek z wieloma kawiarniami, barami, które służą chwilą oddechu podczas pieszych wędrówek. 

Można pokusić się o stwierdzenie, że będąc tam dłużej niż 2 tygodnie, możemy nie odwiedzać tych samych restauracji, kawiarni, pubów.

0 komentarzy
2011-03-21 12:04:55

Warto poświęcić jeden dzień, aby odwiedzić Muzeum Izraela z makietą Jerozolimy, budynki parlamentu i zobaczyć symbol Izraela, czyli Menorę. Muzeum Izraela w dość krótkim czasie stało się muzeum światowej klasy, gdzie znajdują się zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Pozostałą część dnia warto poświęcić na wizytę w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. 

W instytucie znajdują się m.in. Nowe Muzeum Historyczne z Salą Imion, Izba Pamięci, Ogrody Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Dolina Zabitych Wspólnot. Na terenie Yad Vashem znajduje się kilka pomników poświęconych np. zamordowanym w czasie Holokaustu dzieciom czy żydowskim partyzantom i żołnierzom oraz np. Januszowi Korczakowi. Na terenie Yad Vashem rozsadzone są drzewa poświęcone pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy przyczyniali się do ratowania Żydów w czasie II wojny światowej, nawet ryzykując własne życie. Pośród drzew posadzonych w Alei Sprawiedliwych znajdziemy też to posadzone w 1963 r. przez W. Bartoszewskiego. 

Wśród odznaczonych medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" ponad 6 tys. nazwisk należy do Polaków. c.d.n.

1 komentarz
2011-03-17 14:04:06

Koniec spaceru po Starej Jerozolimie oczywiście nie kończy przygody z Jerozolimą.  

 

Pozostaje jeszcze kilka wartych odwiedzenia miejsc. M.in. Góra Oliwna, skąd według tradycji, Jezus wstępuje do nieba. Wcześniej przychodził tu ze swoimi uczniami aby się modlić i medytować. Stąd też zapłakał nad Jerozolimą, zapowiadając jej upadek i zniszczenie. U stóp Góry Oliwnej znajduje się Bazylika Agonii zwana Getsemani, które również nazywane jest Kościołem Narodów, gdyż 16 narodów przyczyniło się do jego budowy.  

 

Od IV w.. W Grocie Pojmania odbywały się chrześcijańskie obrzędy kultowe. W pobliskim sąsiedztwie Groty Pojmania znajduje się Grób Matki Boskiej, gdzie imponujące schody prowadzą do podziemnej krypty na planie krzyża. Na zboczach Góry Oliwnej rozpościera się największy cmentarz Jerozolimy. Już od II tysiącleci p.n.e drążono tutaj grobowce. Swoich zmarłych grzebali Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Tradycje trzech monoteistycznych religii głoszą, że na kamiennym cmentarzu i znajdującej się poniżej Dolinie Jazafata rozpocznie się zmartwychwstanie ludzi w dniu Sądu Ostatecznego. Z Góry Oliwnej rozpościera się piękna panorama na Stare Miasto i Wzgórze Świątynne z pozłacaną Kopułą na Skale. c.d.n.

4 komentarze
2011-03-14 13:20:56

Najczęściej spacer po Starej Jerozolimie rozpoczynamy wejściem przez jedną z zabytkowych bram Starego Miasta, które otoczone jest murem pochodzącym z XVI wieku z 7 bramami i 34 wieżami. Wewnątrz ciasne, kręte i gwarne uliczki prowadzą wśród 4 dzielnic - Muzułmańskiej, Chrześcijańskiej, Żydowskiej i Ormiańskiej do najważniejszego miejsca miasta – Wzgórza Świątynnego. Według tradycji jest to biblijne Wzgórze Moria, na którym Abraham miał złożyć w ofierze Izaaka. W miejscu tym Salomon zbudował Świątynię, w której umieścił Arkę Przymierza. W odbudowanej drugiej Świątyni nauczał Jezus, tu był także ofiarowany jako niemowlę i stad wyrzucił kupców. Było to miejsce nawiedzone przez Mahometa i według tradycji muzułmańskiej stąd został wzięty do nieba. Żydzi natomiast czczą przylegający od strony zachodniej do placu pozostały fragment muru otaczającego niegdyś świątynię, nazywany Ścianą Płaczu – Kotel Hama Aravi. Przychodzą tu, aby tradycyjnie opłakiwać zburzenie świątyni przez Rzymian w 70 r. Dla chrześcijan miejscem kultu sakralnego jest Bazylika Grobu Pańskiego, wznosząca się w dzielnicy chrześcijańskiej Starego Miasta. Wewnątrz bazyliki najważniejszym miejscem jest Grób Jezusa. 

Dzielnicę muzułmańską i chrześcijańska łączy ulica Via Doloroso. Według tradycji to właśnie tędy był prowadzony Jezus na ukrzyżowanie. Na południe od Starego Miasta, za bramą Syjońską, na górze Syjon wznosi się Wieczernik, pomieszczenie, w którym Jezus z Apostołami spożył ostatnią wieczerzę. c.d.n.

1 komentarz

strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

panel administracyjny