kontakt

Szanowni Państwo zapraszamy do biura HAPPYHOLiDAYTRAVEL DUO.
Organizujemy podróże oraz wyjazdy turystyczne osobom indywidualnym i grupom.
Zarezerwujemy i dostarczymy bilety lotnicze i kolejowe do wskazanego miejsca,
znajdziemy przyjazny hotel, ubezpieczymy na czas podróży. Odwiedź nas, wrócisz!

» więcej o HAPPYHOLiDAYTRAVEL DUO

Konsultanci on-line:


Małgorzata:
Małgorzata
Joanna:
Joanna
Justyna:
Justyna

My na facebooku:


HAPPYHOLiDAYTRAVEL malwa DUO laureatem platynowej malwy 2007 w kategorii biura podróży w ogólnopol-
skim rankingu konsumentów

» dowiedz
się więcej

W naszym biurze możesz dokonać płatności kartami:
 
Visa Visa Electron American Express Mastercard Maestro Diner Club International

Zaprzyjaźnione
linie lotnicze:

www.lot.pl
www.lufthansa.com
www.klm.com
www.airfrance.com
www.swiss.com
www.flysas.com
www.austrian.com

Nasi partnerzy:

2011-05-31 13:20:16

Wiemy już, że każdy Żyd stara się żyć w harmonii z czasem bez monotonii i powtarzalności. Oczywiście wiadomym jest, że każde życie wcześniej czy później kończy się niestety śmiercią. Wśród społeczności żydowskiej, słowa: "bądź błogosławiony, Sędzio pełen prawdy"oznaczają oznajmienie czyjejś śmierci, a wyrażają pełne poddanie się woli Bożej. Tak, jak cała kultura żydowska i zwyczaje żydowskie, żałoba i obrządki pogrzebowe są bardzo rozbudowane a jednocześnie uroczyste i doniosłe. Na przykład okres żałoby dzieli się na 3 części: pierwsza część to żałoba ścisła, inaczej sziwa; trwa ona przez tydzień od momentu pogrzebu; nie należy wtedy pracować, studiować, wychodzić z domu, siadać na krzesłach i kanapach; przede wszystkim nie należy studiować Tory; druga część to szeloszim - trwa 13 kolejnych dni i już nie wiąże się z tak rygorystycznymi warunkami; trzecia część trwa rok, podczas którego należy pamiętać, aby codziennie odmawiać Kadisz. Kadisz to modlitwa będąca pochwałą życia, a zmarłym ma zapewnić miejsce w pamięci bliskich.  

Przyjaciele i rodzina mają obowiązek odwiedzania osób pogrążonych w żałobie, a Szabat i Święta są okresami, które tę żałobę przerywają.

255 komentarzy
2011-05-28 20:36:26

Nakreślimy krótko cykl życia Żydów. 

Żydowskie pojęcie czasu nie ma nic wspólnego z cyklicznością. Przypomina bardziej spiralę życia, w której trzeba żyć tak, aby w pełni akceptować wszelkie prawa dane przez Boga. 

Zacytujemy fragment książki pewnego Rabina - Abrahama Joshua Heschela, pt. „Szabat”: 

„Judaizm jest religią czasu, która dąży do jego uświęcenia. Dla  

człowieka, którego umysł zdominowany jest przez przestrzeń, czas jest wartością powtarzalną, jednolitą, wszystkie godziny są jednakowe, bez właściwości. Według przekazu biblijnego czas nie jest czymś jednorodnym, nie ma dwóch jednakowych godzin, każda jest wyjątkowa i cenna. Judaizm uczy poczucia związku świętości z czasem, ze świętymi wydarzeniami, które odsłania kolejno bieg całego roku. Szabaty to nasze katedry, miejsce najświętsze to Świątynia, której ani Rzymianie ani Niemcy nie zdołali zniszczyć, istnieje ono bowiem w czasie. Rytuał żydowski może być określony jako forma istniejąca w czasie, jako architektura czasu. Szabat, wszystkie święta, rok szabasowy i rok jubileuszowy - wszystkie te przełomowe wydarzenia religijne łączą się z konkretną godziną dnia i porą roku”. 

Dla każdego Żyda, który stara się żyć w harmonii z czasem (świętym czasem), monotonia i powtarzalność czasu praktycznie nie istnieje.

0 komentarzy
2011-05-24 13:26:39

Wśród wielu języków, które zostały stworzone przez Żydów, najbardziej znany jest język żydowsko-niemiecki czyli jidysz. Jidysz jest dialektem, który stał się wspólnym językiem dla wszystkich Żydów aszkenazyjskich. Zapis języka jidysz odbywa się od prawej do lewej strony, a do jego zapisu używany jest rodzaj alfabetu hebrajskiego, tzw. kwadratowe pismo. Powstanie jidysz datuje się na ok. 1000 r, kiedy to Żydzi zamieszkujący Francję zaczęli migrować i osiedlili się nad Renem. Po Soborze Nicejskim w 1215 roku jidisz uległ zmianie. W czasach późniejszych, około XIV w., kiedy Żydzi zaczęli emigrować na Wschód, powstała nowa odmiana języka tzw. jidysz wschodni. W tym właśnie języku powstała literatura, prasa oraz sztuki teatralne. Do dziś zresztą w USA powstaje literatura i periodyki.

0 komentarzy
2011-05-20 13:44:22

Litery, które znajdują się w alfabecie hebrajskim, na początku były jednakowe z alfabetem fenickim. Zmiany zapisów uległy zmianie ze względu na wpływ pisowni aramejskiej. Obecna pisownia ma swój początek dopiero na przełomie I i II wieku naszej ery. Z czasem specjaliści od gramatyki wprowadzili system zapisu samogłosek. Miało to służyć przede wszystkim temu, aby ustalić poprawną wymowę tekstu Tory. W kulturze żydowskiej, która jest bardzo rozbudowana, alfabet to nie tylko zwykły spis znaków. Każda litera alfabetu hebrajskiego posiada swoją tożsamość, a co za tym idzie może być różnie interpretowana. To narzędzie do postrzegania świata, do rozwikłania tajemnicy stworzenia. Na przestrzeni wieków używano języka hebrajskiego, aby zapisać języki krajów, w których mieszkali Żydzi. 

Co najważniejsze - język hebrajski to zapis od prawej do lewej strony.

1 komentarz
2011-05-17 14:48:01

Język hebrajski opiera się na rdzeniach trójspółgłoskowych, gdzie w zależności od użytych samogłosek wyrazy stają się czasownikami, rzeczownikami lub przymiotnikami. Budowa czasownika jest fundamentem języka. Czasownik posiada aż siedem schematów odmiany rdzenia. Alfabet hebrajski (całkowicie spółgłoskowy), składa się z dwudziestu dwóch liter. Pięć z nich, jeśli znajduje się na końcu wyrazu, przybiera inną zupełnie formę graficzną. 

Współczesny język hebrajski od 1948 roku jest urzędowym językiem Izraela. Język hebrajski pełni również rolę narzędzia integracji i jedności obywateli Izraela. 

Do języka hebrajskiego na pewno jeszcze wrócimy...

4 komentarze
2011-05-13 14:38:23

Wspominaliśmy o tym, że flaga Izraela przypomina kolorystycznie talit. W szczególności przed Ścianą Zachodnią w Jerozolimie, gdzie można zaobserwować największe skupisko ortodoksyjnych Żydów, zauważamy talit i tefilin, które mają swój początek w Torze. 

Talit, to chusta modlitewna zakładana na ubranie przez mężczyzn, do codziennej, porannej modlitwy i odmówienia błogosławieństwa. Jest to symbol okrycia się miłościwą obecnością Boga - szechiną. Talit katan to z kolei prostokątny kawałek materiału noszony pod ubraniem wierzchnim cały czas przez praktykujących Żydów. Zdarza się, że czasem nawet wystają spod ubrania frędzle czyli cicit, znajdujące się na 4 rogach szaty.  

Tefilin - filakterie to skórzane (czarne) pudełeczka, gdzie znajdują się fragmenty Tory. Nie mogą być zakładane przez osoby poniżej 13 roku życia. Do tych czarnych sześcianów przymocowane są: również czarne, długie wstążki przy pomocy których przywiązuje się tefilin do rąk i głowy. "Przywiążesz je jako znak do swojej ręki i będą jako przepaska między twoimi oczyma" Szema Israel

496 komentarzy
2011-05-10 13:16:59

Od wczorajszego wieczora obchodzi się w Izraelu święto Dnia Niepodległości.  

Dzień Niepodległości obchodzony jest 5. dnia miesiąca Ijar wg kalendarza żydowskiego, przez co w kalendarzu gregoriańskim zawsze jest to ruchoma data. Zazwyczaj "radosne" święto poprzedzone jest świętem z wymową raczej tragiczną i tak przed Dniem Niepodległości wypada Dzień Pamięci o Poległych Żołnierzach i Ofiarach Terroru (4 dzień miesiąca Ijar).  

Izraelski Kneset ustanowił to święto, aby uczcić pamięć o żołnierzach, którzy stracili swoje życie w obronie Izraela. Nieczynne w te dni są lokale rozrywkowe, kina, teatry, restauracje. Telewizja i radio mają na ten dzień przygotowane specjalne ramówki. W Izraelu dwukrotnie usłyszymy syreny - na początek oznaczające początek święta, po raz drugi, gdy rozpoczynają się modlitwy. Państwowe uroczystości odbywają się na Górze Herzla i pod Ścianą Zachodnią w Jerozolimie. 

Wg żydowskiej tradycji, Izrael lubi łączyć, przeplatać czasy goryczy z radosnymi czasami, dlatego po całodziennych uroczystościach Dnia Pamięci o Poległych Żołnierzach i Ofiarach Terroru, razem z nadejściem wieczoru Izrael rozpoczyna Dzień Niepodległości, który można porównać do amerykańskiego karnawału. Połączenie takie ma pokazywać i przypominać, że wolność musiała być okupiona cierpieniem...

33895 komentarzy
2011-05-05 09:50:30

Po chwilowym urlopie na naszym blogu, wracamy z nową wiosenną siłą, pomijając ten mamy nadzieję chwilowy, zimowy epizod :-)! 

Pisaliśmy o Menorze, ale warto wspomnieć o innym symbolu Izraela, jakim jest flaga narodowa z Magen Dawid, czyli gwiazdą Dawida. Niebieskie paski na fladze Państwa Izrael przypominają talit, czyli szal modlitewny używany przez Żydów. 

Magen Dawid - gwiazda Dawida, uważana za symbol judaizmu, to dwa zachodzące na siebie i przeplatające się trójkąty równoramienne. Uważa się, że zachodzące na siebie trójkąty tworzą swoistą tarczę, która wyraża siłę tego symbolu. 

Rozpowszechnienie tego znaku w kręgach żydowskich nastąpiło w zasadzie dopiero w XIX wieku, a spowodowane było chęcią posiadania przez nich jakiegoś symbolu, tak jak chrześcijaństwo posiada krzyż. Podczas drugiej wojny światowej Gwiazda Dawida z napisem Jude służyła nazistom do rozpoznawania Żydów. Warto też wspomnieć, że Gwiazda Sześcioramienna albo inaczej heksagram to także bardzo popularny symbol w okultyzmie.

275 komentarzy
2011-04-22 09:57:04

Życzymy wszystkim czytelnikom naszego bloga oraz odwiedzającym naszą stronę, Radosnych i Miłych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka, mokrego dyngusa oraz słonecznego nastroju!!!

2 komentarze
2011-04-19 13:01:24

Zbliżają się Święta Wielkanocne...  

Ministerstwo turystyki Izraela przewiduje, że na chrześcijańską Wielkanoc i żydowskie święto Paschy (Pesach) przyjedzie w tym roku do Izraela blisko 250 tysięcy turystów. Oba święta mają ruchome terminy, ale w tym roku święta chrześcijańskie i żydowskie na siebie zachodzą. W okresie wielkanocnym to właśnie chrześcijanie przyjeżdżają w tym okresie do Ziemi Świętej.  

Z danych izraelskiego resortu turystyki, w 2010 roku przyjechało do Izraela blisko 3,5 miliona turystów, z czego ponad dwie trzecie stanowili chrześcijanie, a 40 proc. z nich nazwało siebie pielgrzymami.

11 komentarzy

strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

panel administracyjny